MAŁY MISTRZ OD WRZEŚNIA W POLSKICH SZKOŁACH!!!

MAŁY MISTRZ OD WRZEŚNIA W POLSKICH SZKOŁACH!!!

Zarejestruj szkołę na MALYMISTRZS.SZS.PL

Z przyjemnością informujemy, że Ministerstwo Sportu i Turystyki podjęło decyzję o powierzeniu nam realizacji Programu Wspierania Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży „Mały Mistrz”. Program ten, jak wielu z Państwa zapewne pamięta był już z powodzeniem przez SZS realizowany w latach 2014-2015.

Program Mały Mistrz jest uniwersalnym narzędziem do realizacji celów zawartych w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej. To propagowanie aktywności fizycznej w formie zdobywania przez dzieci odznak sportowych potwierdzających opanowanie określonych umiejętności ruchowych, podczas realizowanych w szkole obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego. Program adresowany jest do uczniów klas I–III szkół podstawowych i obejmuje sześć zasadniczych bloków sportów z możliwością poszerzania o inne dziedziny aktywności fizycznej. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności oraz zdobycia wiedzy, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką.

Proponowane sporty i umiejętności do opanowania przez uczniów, to:

  • Rowerzysta – Turysta,
  • Gimnastyk – Tancerz,
  • Saneczkarz – Narciarz – Łyżwiarz,
  • Piłkarz – Nożny/ Ręczny/ Koszykarz/ Siatkarz,
  • Lekkoatleta,
  • Pływak – Wodniak

Spośród powyższych nauczyciel będzie mógł wybrać dowolne lub je zastąpić innymi zaproponowanymi przez siebie, dostosowanymi do warunków i możliwości szkoły.

Program będzie realizowany od 2 września do 20 grudnia w szkołach na terenie całej Polski
z możliwością kontynuacji w kolejnych latach. W województwie podlaskim przyjęto następujące założenia realizacyjne:

  1. Udział w Programie 300 grup min. 20-osobowych.

Liczymy na to, że do Programu zgłosi się minimum 1 szkoła z każdej gminy. Szkoła może zgłosić dowolną ilość grup, jednak w przypadku zgłoszenia w skali województwa więcej niż 300 grup zmuszeni będziemy do ustalenia maksymalnych limitów grup dla szkół. Grupa powinna liczyć minimum 20 osób, grupy mogą składać się z uczniów jednej lub w przypadku małych szkół kilku klas. W wyjątkowych przypadkach SZS może podjąć decyzje o dopuszczeniu do realizacji Programu grupy z mniejszą ilością dzieci.

  • Zakup i przekazanie każdej grupie realizującej Program sprzętu sportowego o wartości ok. 1160 zł.

Przekazany szkołom sprzęt sportowy ma za zadanie wspomóc realizację Programu. Proponujemy
trzy warianty sprzętu do wyboru, trzeci wariant, zestaw piłek „edubal” – za dopłatą ze strony szkoły (wykaz sprzętu w załączeniu).

  • Zorganizowanie szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej wspomagających organizację lekcji wf dla dzieci w klasach 1-3.

Wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej uczestniczący w Programie otrzymają zaproszenie na konferencję metodyczną, na której poznają założenia realizacji Programu oraz praktyczne formy realizacji założonych w Programie celów.

  • Przekazanie nauczycielom podręczników metodycznych, legitymacji i wklejek dla dzieci niezbędnych do realizacji Programu.

Dzieci uczestniczące w Programie otrzymają legitymacje Małego Mistrza, do których, po zdobyciu poszczególnych sprawności będą wklejać wlepki-odznaki. Nauczyciele otrzymają podręczniki metodyczne zawierające przykładowe scenariusze realizacji zajęć.

  • Sfinansowanie dodatkowego nauczyciela wf, który raz w tygodniu poprowadzi lekcje wspólnie
    z nauczycielem nauczania wczesnoszkolnego.

Zadaniem nauczyciela wf, opłaconego przez SZS, będzie pomoc nauczycielowi nauczania wczesnoszkolnego w realizacji Programu. Nauczyciel ten będzie zobowiązany do prowadzenia elektronicznego dziennika SZS dokumentującego przeprowadzone zajęcia. Do przeprowadzenia w okresie 2.09-20.12.2024 nauczyciel będzie miał 16 godzin lekcyjnych płatnych po 60 zł brutto.

  • Przeprowadzenie diagnozy sprawności fizycznej wszystkich dzieci biorących udział w Programie.

W każdej grupie uczestniczącej w Programie należy przeprowadzić diagnozę sprawności fizycznej składającej się z 4 prób: bieg 5x10m, skok w dal z miejsca, podpór w leżeniu przodem na przedramionach, skłon dosiężny w siadzie.

  • Sfinansowanie przeprowadzenia 75 tzw. lekcji z Mistrzem Sportu.

W wybranych, chętnych szkołach zorganizowane zostaną dla dzieci lekcje z „mistrzem sportu”, szkoła będzie mogła zaprosić znanego sportowca ze swojej okolicy, który za przeprowadzoną lekcję otrzyma od SZS wynagrodzenie.

  • Sfinansowanie 75 tzw. „wywiadówek z kultury fizycznej”.

Wybrane, chętne szkoły będą mogły zorganizować dla rodziców  wywiadówkę, na której wraz z rodzicami omawiane będą problemy związane ze zdrowiem i sprawnością fizyczną dzieci. Prowadzący wywiadówkę otrzymają od SZS wynagrodzenie. Wywiadówkę można przeprowadzić jako dodatkową formę prelekcji podczas standardowego spotkania z rodzicami w danej klasie.

  • Sfinansowanie organizacji 7 festynów promujących Program Mały Mistrz.

Wybranym, najbardziej aktywnym szkołom zaproponujemy zrealizowanie sfinansowanego przez SZS festynu sportowo-rekreacyjnego, w którym wezmą udział dzieci realizujące Program z kilku pobliskich szkół.

  1. Umożliwienie wymiany doświadczeń i między nauczycielami w oparciu o Portal malymistrz.szs.pl

Aktywni nauczyciele będą mogli podzielić się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami z realizacji Programu na specjalnie do tego przygotowanym portalu internetowym.

Nabór do Programu prowadzony jest od 1 sierpnia i potrwa do 26 sierpnia 2024. W pierwszej kolejności należy zarejestrować szkołę na stronie malymistrz.szs.pl i potwierdzić zgłoszenie szkoły za pomocą przesłanego drogą mailową linku aktywacyjnego oraz pierwszym logowaniem (instrukcja rejestracji szkoły w załączeniu). Po zakończeniu rekrutacji SZS w porozumieniu z poszczególnymi szkołami podejmie decyzję o ilości grup, które będą Program realizowały.

Załączniki:

  1. Regulamin Programu Mały Mistrz
  2. Wykaz sprzętu sportowego
  3. Instrukcja rejestracji szkoły